Egri Judit
szabványszakértő
szakerto@gs1hu.org
A kiskereskedelmi pénztárnál (POS - Point of Sale) történő leolvasás a GS1 rendszer egyik legfontosabb alkalmazási területe.
Kereskedelmi áru minden egység (termék vagy szolgáltatás), amelyeknél igényként merül fel a rájuk vonatkozó, előre meghatározott információk visszanyerése és ezen információknak az elosztási folyamat bármely pontján árazás, megrendelés vagy számlázás céljából történő felhasználása.
Ez a meghatározás lefed a nyersanyagtól a végfelhasználói termékeken keresztül a szolgáltatásokig mindent, aminek előre meghatározott tulajdonságai vannak. A kereskedelmi áruk azonosítása és jelölése lehetővé teszi a pénztári (árkereső állományokkal), áruátvétel, leltári munka automatizálását, az automatikus utánrendelést, kereskedelmi elemzést és számos egyéb üzleti alkalmazást.
A GS1 cégprefixet a GS1 tagszervezet adja ki a rendszer használójának. A cégprefix az azonosítószámot világviszonylatban egyedivé teszi, de nem határozza meg az áru eredetét. A cégprefixet tilos módosítani! Az árureferenciát a rendszer használója adja ki. Az árureferenciát egy adott típusú kereskedelmi áru sorszámának is tekinthetjük.
A GTIN-13 esetén a cégprefix és az árureferencia szám együtt mindig 12 karakter hosszú, illetve kizárólag numerikus karakterekkel tölthető fel a számsor. Az ellenőrzőszám egy előre meghatározott algoritmus alapján számolt numerikus számjegy. Ezt a vonalkód olvasó automatikusan ellenőrzi, biztosítva, hogy a szám helyesen legyen felépítve.
Az általános kiskereskedelmi fogyasztási cikkeket általában nagy forgalmat realizáló pénztáraknál történő leolvasásra szánják. A kereskedelmi termékek azonosítására a GTIN szám két típusa használatos hazánkban: a GTIN-8 és a GTIN-13.
A termékek tulajdonságai idővel kisebb-nagyobb mértékben változhatnak. Bizonyos terméktulajdonságok változása azt eredményezi, hogy egy olyan termék jön létre, mely teljesen újnak tekinthető, így új azonosító szám kiosztására van szükség. Más tulajdonságok változása csekélynek számít, így nehéz eldönteni, hogy szükséges-e termékazonosító GTIN számot váltani vagy sem.
A GTIN Számkezelési Szabvány előírja, hogy ha egy termék új, akkor annak mindig új GTIN-t kell kiadni az új termék pontos megkülönböztetése érdekében.
Legalább az egyik irányelvnek teljesülnie kell ahhoz, hogy szükséges legyen a GTIN megváltoztatása.
Kattintson a lenti szabályok bármelyikére a szabályok részletes átolvasásához vagy használja az online elérhető döntéstámogató eszközünket, a GTIN Számkiadási Kalauzt a tervezett termékmódosítások értékeléséhez.
Kérdése esetén forduljon bizalommal a GS1 Magyarország munkatársaihoz: