EAN-13

EAN/UPC jelképcsalád

Az EAN/UPC jelképcsaládot kifejezetten az értékesítés helyén történő olvasásra fejlesztették ki, az adatgyűjtés sebességének növelése miatt. Az EAN/UPC jelképrendszer (amely az EAN–13, EAN–8, UPC-A, UPC-E vonalkód jelképek, valamint a 2 és 5 jegyű kiegészítő jelek alapját képezi) omnidirekcionálisan olvasható vonalkód.

Amennyiben a jelképet kiskereskedelmi forgalomba kerülő terméken kívánjuk elhelyezni, úgy minden esetben a POS rendszerben olvasható EAN/UPC jelképcsaládot kell választanunk. Ezt követően már csak a felület nagysága határozza meg, hogy mely jelkép, az EAN–13 vagy az EAN–8 alkalmazása a célszerűbb. Az EAN-13 típusú jelkép használata a legelterjedtebb, ezt a kódtípust kell használni minden terméken, amelyet kiskereskedelmi üzlet pénztáránál olvasnak le.

Az EAN jelképeket elsődlegesen a kereskedelmi áruk kiskereskedelmi értékesítése során alkalmazhatjuk. Másodsorban a pénztárnál nem azonosítandó csomagolások és konténerek azonosítása során is segítségünkre lehet az adatbevitel megkönnyítésére.

EAN-13 jelkép
Az EAN/UPC jelképcsalád további vonalkód típusai, a UPC-A és UPC-E jelképek kizárólag az észak-amerikai piacon kerültek korábban bevezetésre.
Az EAN-13 vonalkód alkalmazás különböző lépésekre osztható:

1. lépés - A GTIN (Globális kereskedelmi áruazonosító szám, GTIN-13) létrehozása révén az egyes kereskedelmi tételek egyedi számainak strukturálása
2. lépés - Válassza ki, állítsa elő és alkalmazza a megfelelő vonalkódot a termékek azonosításához
A kiskereskedelem számára értékesített kereskedelmi termékek azonosításához a legtöbb esetben a GTIN-13 az 13 számjegyből álló GTIN-13 numerikus szerkezetben jelenik meg, amelyet soha nem szabad elkülöníteni a nyilvántartásban és a tételek általános hivatkozásában, mivel csak a számjegyek teljes kombinációja garantálja a számok kizárólagosságát a piacon.

Kérdése esetén forduljon bizalommal a GS1 Magyarország munkatársaihoz: